Velká cena města Úval 31.8.2013

Posted: 1.9.2013 in 1) Závody
  • Délka:   25,06 km
  • Převýšení:   500 m
  • Výsledky:    ZDE  =  17. / 128   (kategorie M1 a M2 dohromady)
  • Tepy:   177 / 184
  • Rychlost:   22,2 / 48,9
  • Radost:   98 %  
  • Data z GPS:   ZDE

Byla to moje premiéra a musím říct, že jsem si ji náramně užil. Celou tu rodinou příjemnou atmosféru za přítomnosti mnoha přátel, tréninkových i týmových kolegů podtrhávalo dokonalé počasí a enormní motivace zabojovat o celkové vítězství v seriálu 3+. K němu měl po všech 3 předešlých závodech – Kbelská desítka, Újezdský duatlon a Klánovické MTBO – nejblíže nakročeno právě můj geniální parťák Jiří Pfeifer. Se svým průběžným 3. místem jsem ale rozhodně nic předem nevzdával, byl jsem připraven předvést maximum!

S Jirkou nenecháváme nic náhodě a jedeme si 2 dny před závodem XCéčkový okruh o délce 5 km s převýšením 100 m nacvičit (ve velmi ostrém tempu dáváme kolo za 14 rovných). Trasa je namotaná převážně po lesních hravých kořenatých singlech s jedním hodně povedeným sjezdem přes umělé překážky včetně klopené zatáčky. Dále mě tu baví sjezd se strmým vstupem do levotočivé zatáčky, kde to chce trochu odvahy! Chrochtám si také v 5metrovém „Učku“ za asfaltkou … jak na horské dráze. Za zmínku stojí i 2 lávky přes potok, ve kterém už v minulosti pár nešťastníků skončilo. No a hlavně 2 obrovské klády v prostoru startu a cíle, které je nutné přeskakovat (popř. přelézat :-D).

Těsně před startem, s Jirkou stojíme ve 2. řadě u hrazení.

Těsně před startem, s Jirkou stojíme ve 2. řadě u hrazení.

Až na ty klády a levotočku to zvládne každý sváteční jezdec! Ani po fyzické stránce není okruh nikterak náročný. Jen je potřeba správně rozvrhnout síly, což při takto krátkém závodě znamená jet totální kudlu od začátku do konce a vůbec se nešetřit! Mile vás překvapí, co vše je ve vašich možnostech. Dokud se nepoblijete nebo nezakřečujete, tak jedete zbytečně s rezervou 😀

V den D dorážím do Úval celý natěšený. Už po cestě tam mám úžasnou náladu, asi jsem snědl něco veselýho 😀 Ani nejsem moc nervózní. Snad jen úvodní brdek v zaváděcím kole, na ten se v chumlu závodníků netěším a pak taky nevím, jak budu přeskakovat klády v dalších kolech, až k nim budu přijíždět v mimózním poblijózním stavu. Ženský, junioři a nejstarší věkové kategorie to mají již za sebou a můžou nás tak naplno podporovat na trati.

Start 13:30 hod

Zaváděcí okruh se mi úplně nezadaří, v prvním stoupání je mi hlášeno až 28. místo. Do kopce to drtím hlava nehlava, ostatně jako všichni ostatní. Za chvíli mi prasknou stehna a vyplivnu plíce. Jaké to překvapení, když mě tu předjíždí Martin Adam z týmu. Nevěřím, že by to bylo od něho udržitelné tempo, tohle nevydrží a zvadne, nicméně přesto se ho jakžtakž chytám. První půlku okruhu jedeme v asi 8členné skupince. Já a posléze i lehce se propadající Michal Vlachovský na jejím chvostu, kdežto Martin spíš vepředu.

Uvaly_grafy

V polovině kola najíždíme na asfaltové stoupání, jeden z mála úseků, kde se dá pořádně předjíždět. Skupina je technickými úseky natažená asi do 150 metrů, Martin spurtuje a předjíždí celý balík. Já zařezávám Michala, který ze sebe něco překvapeně vyhrkne, a ještě jednoho borce. Asi bych takový šrot ani nejel, ale přeci jen chci být nejrychlejší z týmu a navíc je Martin v průběžném pořadí seriálu jen těsně za mnou, musím si na něho dát velký pozor!

Klády! Na začátku se jich trochu bojím, nemám je nacvičený, radši se na to pořádně rozjíždím a vyskakuju co nejvýše. V pohodě!

1. kolo s tím zaváděcím pytlem zvládám za 15:05 na 23. místě (18. v kategorii)

První kláda v mém podání, fotka zkresluje, potvora byla tlustá a vysoká!

První kláda v mém podání, fotka zkresluje, potvora byla tlustá a vysoká!

Martina mám pořád na dohled, ale jede skvěle, ke všemu po boku výborného a zkušeného bikera Jontiho (Jan Janočko). Ty 2 sám nedojedu! Přitom právě od nájezdu do 2. kola už jedu skoro jenom sám. Na jednu stranu je to dobře, nikdo mě nebrzdí, techniku dávám na hranici rizika, dobržďuju vždy na poslední chvíli, rychle akceleruju a projíždím zatáčky ve vysoké rychlosti, ve sjezdech nebrzdím, snažím se získat každou jednotlivou sekundu k dobru. Na druhou stranu bych potřeboval i přes ty extrémní tepy a maximální nasazení bližší oční kontakt na soupeře, který by mě motivoval se ždímat ještě víc.

2. kolo za 13:03 na 19. místě (16. v kategorii)

Ve 3. kole před sebou vidím už jen Lukáše Mikovce, kterého na vrcholu největšího stoupání předjíždím, úžasný to zářez, nechám si ho zarámovat 😀 a najednou přede mnou absolutní díra, nikdo nikde. Je to trochu demotivující, ale bojuju, závodím, makám, klidně chcípnu, jen abych týmového kolegu dojel 🙂 Několik závodníků už předjíždím o kolo! Martina zaregistrovávám na obrátce v nájezdu do 4. kola. Má náskok již kolem minuty.

3. kolo za 13:01 na 18. místě (15. v kategorii)

Sjezd se skokánky a klopenkou, ve kterém stál Mates s Markétou a fotili!

Sjezd se skokánky a klopenkou, ve kterém stál Mates s Markétou a fotili!

Jsem si vědom, že Martina již nedojedu a trochu se to ve mně láme. Ne, že bych vyloženě zvolnil, ale už to není taková kaše jako ze začátku! Do toho se mi „motají“ celé skupiny závodníků okolo zpět po trati, takže musím jet trochu víc rozumně. Každému si říkám velmi důrazně o místo: „Zleva!“; „Zprava!“; „Jedu jo?“. Nerad bych někoho sestřelil. A nezapomínám ani poděkovat 🙂

4. kolo za 13:31 na 18. místě (15. v kategorii)

V závěrečném kole se pomaličku přibližuji jednomu borečkovi (Filip Ptáčník), opět je o co bojovat. Zase se ždímu. Je to jeden jediný závodník, ale i ten může hrát roli v celkovém pořadí 🙂 Znovu se musíme vypořádat s některými závodníky okolo zpět, ale nic tragického, všichni si vycházíme vstříc. Filipa dojíždím až na rovince vedoucí k lávce pouhý 1 km před cílem. Rovnou mu při předjíždění nastupuji, abych mu nedal šanci zahákovat. Mastím to po šotolině 42 km/h. Za lávkou se ohlížím. Paráda, povedlo se. Do cíle svou pozici už pouze kontroluji.

5. kolo za 13:18 na 17. místě (14. v kategorii)

Jirkův vítězný výstřik!

Jirkův vítězný výstřik!

Martin mi nadělil 1:22 a v cíli byl jen o 2 místa výše, takže v seriálu skončil na 4. místě a já jsem tak těsně uhájil celkové 3. místo! 2. místo v celkovém hodnocení obsadil taktéž týmový příslušník Dexter BSK racing – Lukáš Tvrz a titul zaslouženě získal můj tréninkový parťák a „manažer“ Jirka Pfeifer. Aby toho nebylo málo, tak se mu podařilo vyhrát ještě 2 ceny v tombole, ale přejme mu to, neměl to v Úvalech jednoduché. Těsně před startem totiž přišel „záhadným způsobem“ o brzdu a musel tak na poslední chvíli řešit nemalé technické komplikace!

Celkové výsledky seriálu 3+ najdete  ZDE

Závěrem: Příští rok si tuhle příjemnou akci rád zopakuji. Snad na ni bude v dobrém vzpomínat i kamarád Michal Vlachovský. Při jednom z průjezdů se mu kláda nepovedla přeskočit, spadl a musel kvůli bolestem ruky ze závodu odstoupit. Doufejme, že je pouze naražená!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s